Штефан Гзенгер: Україна – цікавий ринок для західних і китайських компаній

 

Зі Штефаном Гзенгером, генеральним секретарем Всесвітньої вітроенергетичної асоціації (WWEA), "Українська енергетика" мала нагоду зустрітися минулого тижня під час його візиту до України. Було цікаво дізнатися про погляд на ситуацію в галузі відновлюваних джерел енергії України ззовні, особливо стосовно вітрової енергетики.


Давайте розпочнемо із загальних питань. Як Ви оцінюєте потенціал відновлюваних джерел енергії в Україні, зокрема вітроенергетичного сектору? Якими є найбільші перешкоди для розвитку відновлюваної енергетики в Україні?

Потенціал вітроенергетики в Україні величезний. Ми чуємо, що є деякі перші оцінки, які на мій погляд досить скромні – 16 000 мегават технічного потенціалу, який повинен бути набагато вищим. Я чув про деякі проекти із фактичною потужністю набагато краще, ніж у середньому по світу. Так що тут є достатньо вітру, без сумніву. З боку потенціалу немає жодних проблем.

Тут також є "зелений" тариф, що здається непоганим. Бар’єри...я намагаюся зрозуміти, якими є бар’єри, в нас було багато дискусій з цього приводу. Здається, що існують різні бар’єри, але я думаю, що це також питання часу. Людям потрібен час, щоб звикнути до цього і зрозуміти всі процеси – що означає побудувати вітрову електростанцію. Це не так легко, що ви просто купуєте турбіну і встановлюєте її де-небудь. Вам необхідно пройти через весь процес, який вимагає певного часу, вивчаючи не тільки компанії, але і адміністративні установи, щоб отримати дозволи і таке інше.

З іншого боку здається, що досі є певні прогалини: звісно ж, наявність технологій на ринку. Те, що я чую, – тут досі є окремі питання. Немає вільних потужностей в мережі, немає дуже чіткого доступу. Ви повинні підключити вітроелектростанції, але більшість операторів мереж говорять, що є проблеми. Існує, безумовно, щось інше, що потребує зусиль.У цьому сенсі, чи можете ви назвати три основні кроки, які необхідно зробити українському уряду для поліпшення ситуації на вітроенергетичному ринку?
 

Я не ідеальний експерт, щоб говорити про деталі українських проблем. Я завжди намагаюся зрозуміти тутешню ситуацію. Але, звичайно, вони [урядовці] повинні в цілому давати потужні політичні сигнали про те, що вітрова енергія потрібна, що інвестори потрібні, і що уряд робить все можливе, щоб зробити це можливим.А Ви бачите такі сигнали?

Ну, я думаю, що це трохи ширше. З одного боку, так: пільгові тарифи є, але очевидно, досі є ці проблеми з приєднанням до мережі. З мого досвіду з багатьох країн світу, вони не є реальними проблемами. Є лише деякі люди, які насправді не мають бажання це пропагувати. Отже, вам потрібен лише сильний уряд, який говоритиме оператору мережі: "Зроби це!", і проблему можна буде подолати.


Добре, скажіть тоді, Ви "за" чи "проти" вимоги "місцевої складової" для отримання "зелених" тарифів в Україні? Які альтернативні, конкурентні механізми можуть бути використані для захисту місцевого виробництва та робочих місць?

Допустимо, я дуже добре розумію, що країна не хоче пропускати імпорт інших ресурсів, а імпортувати виключно технології. Це зрозуміла мета. Питання в тому, чи зможете ви створити свою власну промисловість? Що є кращим інструментом для цього?

Знову ж таки, я можу тільки дати вам досить загальну відповідь на це питання, оскільки існує багато різних шляхів, яким чином ви можете сприяти розвитку вашої місцевої промисловості. Існує низка країн, які мають вимогу "місцевої складової", наприклад, Бразилія або Канада (Онтаріо). Останні навіть не допускають продукцію з інших канадських провінцій. Це завжди обговорюється з юридичної точки зору, чи вона ["місцева складова"] дозволена чи ні, тими ж правилами СОТ і т.д.

Це, звичайно, можливості, але й небезпеки, оскільки це може перешкодити вам отримати кращу технологію. Подивіться на країну, яка достатньо непогано працювала в організації технологічного транферу, а також у створенні сильної власної промисловості – Китай, який, звичайно, є величезним ринком, набагато більшим за український. Але вони підтримували будь-якого роду співпрацю між власними та іноземним компаніями. Є іноземні компанії, що інвестують в країну, є спільні підприємства, ліцензійні угоди. Я бачив, як китайці це зробили. Тепер у них є дуже сильна промисловість, яка ще й почне експортувати.

Тому я не думаю, що є дуже проста відповідь "так" чи "ні" на те, чи відповідає "місцева складова" вимогам закону. Вона повинна вписуватися в умови, і якщо Україна хоче вступити в ЄС, це буде зробити набагато важче, тому що в Європейському Союзі існує вільний ринок. Навіть якби я вболівав за це ["місцеву складову"], це не могло би бути можливим. Ви повинні думати про альтернативні способи, якими варто заохочувати місцеве виробництво.


Чимало іноземних компаній заявили про свою зацікавленість інвестувати в Україну. Чи сигналізують вони про якісь перешкоди своїй діяльності тут?

Звичайно, інвестори зацікавлені головним чином у тому, щоб заробляти гроші і отримувати прибуток, вони завжди бажають максимуму. Вони завжди говорять, що хочуть мінімізувати ризики і максимізувати прибуток. І ми чули також про те, що вони бачать, що ризики все ще існують у нормативних невизначеностях. Вони ще не знають, як це буде працювати. "Зелені" тарифи є, але все ще є проблеми з підключенням до мережі. Потім вони говорять про валютні ризики, які вони також хочуть застрахувати. Це те, що ми чуємо від іноземних інвесторів.

Також є інше питання чи інший аспект: наскільки це необхідно – залучення іноземних інвесторів, – і наскільки капітал може бути мобілізований всередині країни, оскільки це може зменшити деякі ризики, наприклад валютні. І потім, очікування прибутку вітчизняними інвесторами, якщо ви зможете їх знайти, є нижчими, ніж у іноземних інвесторів, що може знизити загальні затрати для економіки країни. Я маю на увазі, що досі є певні ризики, і тому очікувані прибутки досить високі.


З якими головними партнерами ви працюєте в Україні?

Ми Всесвітня вітроенергетична асоціація, в першу чергу парасолькова організація. Нашими основними партнерами завжди є національні організації, такі як Українська вітроенергетична асоціація. Але є ряд компаній, які на даний момент є нашими членами. У нас є низка корпоративних членів, зокрема тут в Україні. Проте найголовнішими партнерами є національні асоціації, тому що вони представляють загальний інтерес, ширші інтереси вітрового сектору як такого. Для нас дуже важливо бути на зв’язку з національними асоціаціями, оскільки від них ми отримуємо інформацію, яка нам потрібна для міжнародної діяльності.


Як Вам напевно відомо, данська компанія VESTAS розпочинає свою роботу в Україні. В червні цього року був підписаний Меморандум про співпрацю між "VESTAS TOWERS" та Південмашем. В цьому контексті, як Україна повинна залучати інвесторів? Можливо, Ви знаєте інших потенційних інвесторів вітроенергетичного сектору, які цікавляться співпрацею в Україні?

О, Вам потрібні імена компаній?

 

…якщо можете назвати їх.

Це важко, тому що я побачив тільки імена людей, які знаходяться тут, але я впевнений, що не всі зацікавлені компанії приїжджають сюди, а деякі не хочуть це показувати. Очевидно, Україна є цікавим ринком для європейських і західних компаній, таких як VESTAS з Данії. Я впевнений, що є також німецькі компанії, які виявляють інтерес, – я маю на увазі, з боку виробництва.

Впевнений, що є також декілька китайських компаній, які придивляються до України. Тому що китайська вітрова промисловість насправді ще не розпочала експорт. Я знаю, вони шукають експортні ринки. Особливо вони дивляться на Східну Європу, тому що це нові ринки. Тут ще немає сформованої ринкової структури. Тому я впевнений, що китайці приїдуть сюди з досить конкурентоспроможними цінами і намагатимуться грати свою роль.

А також інші – корейці, які дуже зацікавлені зараз в усьому світі. Звичайно, проблема корейців – це те, що вони не мають великого досвіду. Але я зустрічався останнім часом з деякими в Казахстані, а також у Канаді – вони дуже активно намагаються увійти на міжнародний ринок.

Але я думаю, що європейці та китайці, безумовно, будуть їх конкурентами тут. Я сподіваюся також на те, що українська вітроенергетична промисловість стане сильнішою і буде в змозі виробляти власні турбіни.


Якою буде роль вашої асоціації в лобіюванні вітроенергетики в Україні?

Я думаю, що наша основна роль полягає, з одного боку, у співпраці з національною асоціацією: ми можемо отримати інформацію, яку використовуємо для нашої міжнародної роботи, оскільки ми не працюємо безпосередньо на національному рівні. Тому ми використовуємо її, коли спілкуємося з міжнародними організаціями, оскільки нам необхідні більш досконалі рамки для цього [діалогу].

Звичайно, ми намагаємося підтримувати розвиток в країнах, якщо це необхідно: з одного боку, надаємо інформацію для національних асоціацій. Iнформацiя у вигляді щорічних звітів "Міжнародна вітроенергетика" ("Wind Energy International") дуже важлива для розуміння того, як розвивається світовий ринок. Також ми можемо здійснювати більш конкретну підтримку. Тут у мене заплановано ряд зустрічей, в тому числі і в урядових установах. Я розмовляю з ними, розповідаю як вітрова енергетика розвивається в інших країнах, і намагаюся інформувати, як необхідно вирішувати проблеми, що необхідно робити для того, щоб Україна могла стати великим гравцем на ринку.


І останнє питання. Наприкінці цього місяця відбуватиметься 10-та Світова вітроенергетична конференція та Виставка відновлюваної енергетики в Єгипті. Які головні проблеми та питання розглядатимуться на заході?

Це країна знаходиться в дуже особливій ситуації – не тільки країна, а й весь регіон. Звичайно, в них є багато справ в енергетиці. Головна проблема в Єгипті – те, що високоосвічена молодь не має роботи, тому що промисловість працює досить погано. Основна проблема – нестача енергоресурсів: Єгипет є імпортером нафти, вони субсидують нафту та електроенергію у великій кількості. Вони змушені шукати альтернативні внутрішні джерела енергії, і єдиним таким джерелом зараз є вітрові електростанції в Єгипті. Відтак, основною темою конференції буде те, як вітроенергетика сприятиме відновленню цього сектору, всієї країни; як створити нові робочі місця для молодих людей, щоб ця країна дійсно змогла стати на шлях мирного демократичного розвитку.

"Українська енергетика" висловлює подяку голові Української вітроенергетичної асоціації Андрію Конеченкову за організацію інтерв'ю.
 

Источник: http://ua-energy.org/

 

Cодержание

Главная